XV. MEDZINÁRODNÝ VIANOČNÝ SALÓN

Sviatky radosti sú na dosah...

Vianoce sa blížia míľovými krokmi a už v tomto období sa ľudia akosi menia. Detváky sú už nedočkavé, no a my, dospelí, máme tiež svoje radosti a starosti. Najmä tie starosti! Jedni už ani nevedia poriadne zaspať od rozmýšľania, aký darček by bol pre toho či oného najvhodnejší a cenovo najprimeranejší, iní sú zase nervózni z toho, odkiaľ na tie darčeky zohnať dosť peňazí. Vlastne, celý ten čas predvianočný, je pre každého veľký, ťažko rozlúštiteľný rébus, ktorý nevyriešia ani vianočné hity či evergríny rinúce sa z ampliónov predajcov v uliciach mesta. A to je tá pravá predvianočná nálada, umocnená nejakým punčom, teplým vínkom alebo rumom a trdelníkom i trblietavými svetielkami nad hlavami.

Do tohto akože predsviatočného vir-varu vstupuje práve vo sviatok sv. Mikuláša, teda dnes, aj Galéria Átrium na Floriánovej ulici svojim umeleckým vianočným príspevkom. Jeho podoba je tohto roku nazvaná Medzinárodný XV. vianočný salón, ktorý odštartuje vernisážou o 17. hodine. Vlastne, rozbehne ju svojim výnimočným hlasom známy tenor Igor Kucer, ktorého v Prešove bližšie predstavovať nemusíme. Po ňom sa bez spevu (našťastie) chytia svojich povinností Dušan Baláž (predstavte si, Košičan v Prešove!) a Ladislav Cuper, ktorí sa vyjadria k zmyslu vianočného salónu a jeho funkcii v terajšom, celý rok očakávanom jedinečnom období. Vraj pokoja, lásky a štedrosti, ale úprimne dodajme, že aj prirodzenej ľudskej nervozity z toho, aby všetko čo najlepšie dopadlo.

Na tohtoročnom vianočnom salóne sa predstavia výtvarní umelci zo Slovenska, ČR, Poľska, Ukrajiny, Holandska a Rakúska. A okrem nich aj zástupcovia 3D umenia, teda sochári a im podobné šikovné ruky a hlavy, i neodmysliteľní účastníci doterajších slávnostných vianočných akcií – prešovskí fotografi, združení pri Galérii Átrium. (Ani nebudeme veľmi pripomínať, že aj medzi nimi je jeden Košičan. Ale taký, ktorého máme radi. Tento stav by prognostici určite považovali za situáciu, kedy nenápadne začína postupné včleňovanie Košíc do Prešova.)  Suma  sumárum, svoje diela vystaví vyše 30 umelcov rôzneho typu, ktorí chcú prispieť k vylepšeniu predvianočného a sviatočného „svetla duše“ širokého prešovského publika. Aby sa nám od dnešného Mikuláša až do prvých dní začiatku rusínskeho roka 2024 a Troch kráľov lepšie dýchalo, pekne žilo, rozumne rozmýšľalo najmä o dobrých veciach a aby sa nám preto aj darilo.

Takže si to zopakujme: Medzinárodný XV. vianočný salón v Galérie Átrium začína výnimočne na rozdiel od predchádzajúcich výstav so štvrtkovými vernisážami už dnes, v stredu 6. decembra o 17. hodine. Svojim nádherným hlasom ho otvorí (a uzavrie úvodnú časť) Igor Kucer.  Výstavu obsadili svojimi dielami umelci zo šiestich stredoeurópskych krajín a všetci (s výnimkou jedného) súhlasili s tým, že ich diela sa môžu predať za účelom ich premeny na vianočné darčeky. Takže, ak už zo zúfalstva alebo radosti nebudete vedieť kam z „darčekových konopí“, máte novú šancu! Dovidenia dnes v podvečer pod obrazmi v Galérii Átrium!  

VIDEO     

Galéria

Najnovšie akcie

Staršie akcie

Partneri