XII. VIANOČNÝ SALÓN

Galéria Átrium v Prešove pripravila XII. Vianočný salón, na ktorom vystavuje viac ako 50 umelcov. Priestor na ňom dostali výtvarníci, sochári aj fotografi. Vystavujú tu hlavne domáci umelci od Trebišova až po Bratislavu ale aj hostia zo zahraničia. Téma bola voľná.

          Kurátor výstavy Peter Popelka povedal, že aktuálny Vianočný salón je zavŕšením bohatej tohtoročnej výstavnej činnosti. „Profesionálna práca galérie tak svojou poslednou výstavou na konci roka prezentuje svoju autoritu medzi výtvarníkmi a návštevníkmi, ktorá rastie nielen v Prešove a na Slovensku ale aj v zahraničí. A to nielen počtom vystavujúcich autorov ale aj ich kvalitou.“

Podľa jeho slov Galéria Átrium si tak plní svoj cieľavedomý program odprezentovať umelcov z celej republiky ale aj okolitých štátov v čo najväčšom počte, ale samozrejme aj v čo najväčšej kvalite. Sú tu vystavené diela 47 slovenských autorov od Košíc cez Prešov a  Liptov až po  Bratislavu. Zo zahraničia je deväť  autorov - konkrétne z Poľska /2/, Rakúska, Česka, Holandska  a Ukrajiny /4/. Tieto čísla sú potvrdením dobrého programu galérie smerom k zahraničiu.“ Popelka zdôraznil, že pôvodný názor Vianočný salón sa rozšíril o nové slovo – medzinárodný.

Kurátor ďalej uviedol, že „bohatá celoročná výstavná činnosť Galérie Átrium sa na Vianočnom salóne zúročila a predstavuje prešovskej verejnosti 63 umeleckých diel. Maliarska tvorba je rôznorodá nielen tematicky ale aj technickým spracovaním. Autori použili maľbu akrylom, olejom, tiež kombinované techniky, tvorili na plátne aj na kartóne. Sochárske diela sú figurálne aj abstraktné, zhotovené z kovu a dreva.“ Ďalej doplnil, že zobrazujú svetské aj sakrálne objekty. Autori vystavených fotografií prezentujú svoju umeleckú aj dokumentárnu tvorbu.

           XII. Vianočný salón s doplnkom medzinárodný je v Galérii Átrium výstavou roka.  „Je to dôstojný dar prešovskej verejnosti a dôkaz toho, že táto galéria je neoddeliteľnou súčasťou kultúry mesta. Svoje miesto a svoju autoritu má dnes nielen v Prešove ale na celom Slovensku a úspešne si ju buduje v širokom zahraničí,“ povedal Popelka.

Tlač a Video

Galéria

Najnovšie akcie

Staršie akcie

Partneri