Rafal Pacześniak - "Volanie o lásku"

Tohtoročné Poľské dni v Prešove neobišli ani Galériu Átrium

Čas, bohatý na udalosti, uteká svojim tempom, ktoré málokedy dokážeme odhadnúť. Tak, ako všetky skromné začiatky, aj korene dnes už tradičných Poľských dní v našom meste Cześć Prešov, sa počas tohtoročnej jesene dostali do svojho 8. ročníka. Ich vedecká, spoločenská i kultúrna hodnota je pre poľskú i hostiteľskú prešovskú stranu čoraz významnejšia. Po univerzitnej pôde sa prehupli aj do kultúrnych stánkov a ulíc centra mesta. A tradične nemohli obísť ani Galériu Átrium, ktorá spoluprácu s poľskými výtvarnými umelcami dnes už považuje za úplne prirodzenú. Oproti pôvodne plánovanej akcii práve v tomto roku to skončilo dokonca súčasnou dvojvýstavou autorov, ktorí sú svojou tvorbou a poňatím maľby diametrálne odlišní. Kurátorom kolekcií oboch autorov bol v našom meste dnes už veľmi známy pedagóg a výtvarník i fotograf Mgr. Jaroslav Ondo PhD. Z jeho úvodných myšlienok k obom autorom a ich chápaniu i spôsobu realizácie výtvarných diel vyberáme:

Rafal Pacześniak – Volanie o lásku (Testimonia corporis – Svedectvá tela)

„Medzi ťažko zvládnuteľné témy vo výtvarnom prejave určite patrí na prvý pohľad jednoduchá problematika uctievania. Rafal sa však s týmto problémom vyrovnal doslova bravúrne. Ako sám autor hodnotí, bol to pre neho stret sugestívnej, hmatateľnej telesnosti s duchovnou, transcendentnou realitou. Dobová tlač v Katoviciach pri prvej výstave tejto obrazovej kolekcie napísali, že „pri širšom hodnotení majú tieto jeho diela pri prvom pohľade apokalyptický nádych, keďže autor až obsesívne kontrastuje katastrofické s náboženskými motívmi. Za tento rukopis, plný rôznych textúr a nasýtených farieb vďačí autor svojim učiteľom z Krakovskej akadémie S. Rodzińskému a Grzegorzovi Bednarskiemu. U autora to však nie je akési magické gesto, ale svedectvo modlitby k Bohu. Akási votívna obeta s prosbou o hlbokú vieru.“

Pre mňa sa v percepcii s týmito obrazmi odohráva veľmi silný okamžik spájania dvoch svetov, ktoré k sebe patria. Ale ktoré sa nám po celé stáročia darí meniť na znepriatelené a nezlučiteľné. Inak by dnešný svet vyzeral inak. „

Toľko kurátor Mgr. J. Ondo Phd. A my dodávame, že kolekcia, Volanie o lásku bude v Galérii Átrium k dispozícii verejnosti do 15. novembra 2023.

Tento projekt slovensko-poľskej kultúrnej spolupráce podporili Prešovský samosprávny kraj, Ministerstvo kultury i dziedzictva Poľskej republiky, Poľský inštitút v Bratislave a Veľvyslanectvo Poľskej republiky v SR.      

 

VIDEO

Galéria

Najnovšie akcie

Staršie akcie

Partneri