Manuel Martinez - "Corps et ames"

Španielsky výtvarný klenot menom Manuel Martinez

Juhošpanielska Andalúzia je známa svojou nádherou krajiny, architektúry, svojráznej kultúry a šťavnatého flamenca. Aká to musí byť sila, keď ako malý chlapec nechtiac odchádza z tohto jedinečného prostredia do „nového sveta“ v južnom Francúzsku, aby sa zorientoval a postupne nachádzal cestu k svojmu podvedomému snu. Tým bolo maľovanie, tvorenie, prejsť cez bránu vstupu do výtvarného sveta najmä potom, keď ako 18 ročný získal Cenu mesta Pamiers.  A tou musel prechádzať aj pri vstupe do ešte južnejšieho malinkého prístavu a uličiek malebného mestečka Collioure, do ktorého chodil pracovať, aby získal nejaké peniaze na štúdium na výtvarnej akadémii v Toulouse.  Privyrábal si tu kreslením a maľovaním portrétov ako pouličný maliar. Prostredie ho okúzlilo natoľko, že sa stal jeho dennou súčasťou a nevedomky sa stal členom kolektívu ďalších maliarov, milujúcich a obdivujúcich tento kút krajiny, zelene a vody. Pre mladého Manuela to bola ozajstná škola života i umenia. Veď od starších „harcovníkov“ sa mal čo učiť a tak na sebe „makal“ bez zľutovania, no s otvorenými očami a srdcom.

Pri vstupe do skutočnej pracovnej časti života sa venoval ilustráciám, ktoré ho v knihách okúzľovali počas detstva a grafike. Súčasne začali v jeho tvorbe pracovať aj štúdium nadobudnuté vnemy z tvorby velikánov španielskeho výtvarného umenia (najmä Picassa) a spolu to v ňom dospelo k jedinečnému výtvarnému prejavu, ktoré vyvolalo explóziu záujmu o Manuelovu tvorbu už pri prvej výstave v roku 2000 na francúzskej pôde. Počet obdivovateľov jeho tvorby rýchle rástol a s tým aj počet krajín, v ktorých vystavoval. Dnes mu patrí v podstate celý výtvarný svet, aj keď dominantný je západ Európy. Odborníci na výtvarné umenie o jeho dielach tvrdia, že z nich cítiť autorove grafické začiatky, no súčasne aj temperament a nespútanosť Andalúzie i jemnosť a noblesu Francúzska. Každý jeho obraz má svoju postavu, ktorá je (sú) jadrom miniatúrneho či obrovsky dynamického príbehu.  

Majster Manuel Martinez má za sebou už vyše pol stovky samostatných výstav, potešujúce je, že z toho tri na Slovensku, jedna z nich je práve tu, v našom meste. Do Galérie Átrium v Prešove sa dostal so svojou tvorbou vo veku 67 rokov. Niektorí z návštevníkov našej galérie možno budú rozmýšľať nad tým, prečo mu cesta k nám trvala až tak dlho. Nemusia sa tým trápiť, Manuel k nám prišiel práve v najvhodnejšej chvíli, keď je už úplne zrelým a celosvetovo vyznávaným umelcom ktorý našiel svoju cestu jedinečného výtvarného poňatia a prejavu.    

Video

Galéria

Najnovšie akcie

Staršie akcie

Partneri