Ladislav Hodný - ZLATÝ VEK LADISLAVA HODNÉHO

Zlatý vek nebýva každý deň, ani každý rok

 Ako to už v živote často býva, keď sa niečo má poondiať, tak sa to poondie aj napriek vašej najväčšej snahe (To je skúsenosť slávneho Jana Wericha, ale aj moja, vaša...). A takýto bol aj osud výstavy barda pražského výtvarného sveta Ladislava Hodného. Raz do toho vliezlo to, potom ono a ešte neskôr aj to obyčajné bárs hocičo. Len aby to nebolo, aby ste si úľavou a spokojnosťou nemohli vydýchnuť. Ale nakoniec predsa len bolo! Takže pravda číslo 1, používaná na tomto svete, že láska je najsilnejšia a zdolá všetko, prestala platiť. Pretože v našom prípade zvíťazila trpezlivosť. Aj pri občasnom zahrešení!

Dosť na tom, diela Pražáka Ladislava Hodného máme konečne (a skutočne) v Prešove a výstavné plochy Galérie Átrium budú zdobiť do 17. júna 2024. A až vás tam zvedavosť alebo náhoda privedie, určite urobia dobre. Kapacita v brandži historikov umenia PhDr. Viktor Jasaň odviedol skvelú prácu a aj vďaka nemu sa Hodného ZLATÝ VEK stáva skutočným zlatým vekom. Človeka, do srdca ktorého sa popri láske ku knihám zmestil aj hlboký cit k farbám, kontúram, plochám a úprimnej výpovedi svojej mysle a duševných poryvov na plátnach obrazov.

Jeden z odborne najskúsenejších osobností kolektívu Galérie Átrium, akad. maliar Peter Popelka, ktorý má na svojom konte okrem množstva obrazov aj významné diela o modernom slovenskom výtvarnom umení a jeho nosných autoroch sa na adresu „Láďu“ Hodného a vystavovanej kolekcie jeho diel vyjadril jednoznačne:     

 „Výstava Zlatý vek Ladislava Hodného v galérii ÁTRIUM v Prešove je výnimočná a autora predstavuje ako umelca par excellence. Vystavované diela spôsobili v interiéroch galérie pocit sviežosti, ktorá vás celého naplní a vo vašej duši urobí sviatok a radosť. Neuveriteľná atmosféra každého obrazu vám vytvorí v duši pokoru a úplne sa stotožnenie s autorom. Je to, ako sa hovorí, trafiť klinec po hlavičke alebo majstrovská až magická schopnosť autora vyvolať u diváka pocit, že tie obrazy sú jeho a už bez nich si svoj život nevie predstaviť. Za takýmto účinkom obrazov na diváka sa skrýva dokonalá človečina a dokonalé estetické cítenie umelca. Materiál a forma týchto obrazov je v úplnej rovnováhe s tým ako umelec vo svojej tvorbe vníma svet okolo seba a cez svoju dušu mu dáva podobenstvá ako človek hovoriaci pravdu. Jeho obrazy sa hemžia portrétmi, ľuďmi, horami, riekami, mestami, biblickými príbehmi. Svetom, ktorý je i bol okolo nás. To nás navedie, ani nevieme kedy a ako k tomu, že preto týmto obrazom úplne prirodzene veríme. A tak by som doplnil názov výstavy ZLATÝ VEK PODOBENSTIEV ČLOVEKA LADISLAVA HODNÉHO...“

 Video

Galéria

Najnovšie akcie

Staršie akcie

Partneri