Experiences/Dojmy_Baia Mare

Baia Mare, kultúrne centrum už 126 rokov

“ V kultúrnom prostredí sa viac ako v ktoromkoľvek inom všetci navzájom pozorujú a dopĺňajú. Žiadna inštitúcia, bez ohľadu na to, aká by bola prestížna, žiadny umelec, ani ten najgeniálnejší, žiadny umelecký manažér, či žiadny kritik, nech by bol akokoľvek vypočutý a počutý, nemôže rozhodnúť a udržať istú povesť pokiaľ sa mu nepodarí podeliť sa o svoje presvedčenie s ostatnými.“

Kultúra je všetko, čo potrebujete poznať, aby ste patrili k určitému územiu. Toto sme sa tu opäť naučili a ďakujeme, že ste nás sem pozvali. Miestny rozvoj prostredníctvom kultúry je naším momentálnym záujmom, pretože reprezentuje našu identitu. V závislosti od kultúry, z ktorej pochádzame, máme rôzne orientačné body no zároveň všetci patríme do jazyka profesionálneho výtvarného umenia. Tento koncept kultúrnej galérie, ktorý tu v Prešove máte, rozvíja miestnú kultúrú a formuje verejnosť.

Umelecké centrum z Baia Mare prešlo v chronológii navrhnutej Dr. Tiberiu ALEXOM (1993) tromi etapami: etapou presadzovania (1896 – 1918), etapou vývoja (1919 – 1950) a etapou diverzifikácie (1951 – súčasnosť) A to aj vznikom iných foriem prejavu rôznych inštitúcii z oblasti výtvarného umenia.

A v nadväznosti na to hovoríme o Spolku umelcov z Baia Mare v roku 1911, Spolku výtvarných umelcov z Baia Mare z roku 1937 a v roku 1950 o únii z Baia Mare združujúcej výtvarníkov z Rumúnska. Pre ekonomickú, finančnú a administratívnu nezávislosť bola v roku 1999 zriadená Asociácia danej únie výtvarných umelcov Baia Mare, využívajuca rovnakú štruktúru ako únia výtvarných umelcov z Rumunska.

Čo sa týka nás, Baia Mare je na tejto výstave zastúpená umeleckými dielami 28 umelcov z Baia Mare.

Laura Teodora GHINEA
KULTÚRNY MANAŽÉR

COLONIA PICTORILOR BAIA MARE

 

Video z vernisáže

Článok - ssn.sk

Stránka galérie v BAIA MARE

Galéria

Najnovšie akcie

Staršie akcie

Partneri