Andrzej Rulka - "Vrstvy"

Tohtoročné Poľské dni v Prešove neobišli ani Galériu Átrium

Čas, bohatý na udalosti, uteká svojim tempom, ktoré málokedy dokážeme odhadnúť. Tak, ako všetky skromné začiatky, aj korene dnes už tradičných Poľských dní v našom meste Cześć Prešov, sa počas tohtoročnej jesene dostali do svojho 8. ročníka. Ich vedecká, spoločenská i kultúrna hodnota je pre poľskú i hostiteľskú prešovskú stranu čoraz významnejšia. Po univerzitnej pôde sa prehupli aj do kultúrnych stánkov a ulíc centra mesta. A tradične nemohli obísť ani Galériu Átrium, ktorá spoluprácu s poľskými výtvarnými umelcami dnes už považuje za úplne prirodzenú. Oproti pôvodne plánovanej akcii práve v tomto roku to skončilo dokonca súčasnou dvojvýstavou autorov, ktorí sú svojou tvorbou a poňatím maľby diametrálne odlišní. Kurátorom kolekcií oboch autorov bol v našom meste dnes už veľmi známy pedagóg a výtvarník i fotograf Mgr. Jaroslav Ondo PhD. Z jeho úvodných myšlienok k obom autorom a ich chápaniu i spôsobu realizácie výtvarných diel vyberáme:

Andrzej Rulka – Vrstvenie

„Autor tejto kolekcie, Andrzej Rulka,  je výtvarníkom, pohybujúcim sa vo viacerých kreatívnych svetoch. Teda je nielen zrelým maliarom, ale aj úspešným fotografom i uznávaným tvorcom animovaných experimentálnych filmov. A prečo v tomto prípade ide o vrstvy?  Je to predovšetkým dynamika, pohyb, štruktúra, trochu alla prima, trochu pertimento a stop miotion. A veľa psích očí, ako súčasť pozvánky do labyrintu ciest, poskytujúcich obohacujúci zážitok.

Vlani vyhlásilo poľské Národné centrum kultúry súťaž na vytvorenie filmu poskytujúceho vizuálnu kulisu k vybraným dielam básnika Cypriána Norwida. „Kólko“ Andrzeja Rulku získalo ocenenie a preto ho dávam do pozornosti. Je k dispozícii na YouTube a stojí za pozretie.“

Toľko kurátor Mgr. J. Ondo Phd. A my dodávame, že kolekcia Vrstvy bude v Galérii Átrium k dispozícii verejnosti do 15. novembra 2023.

Tento projekt slovensko-poľskej kultúrnej spolupráce podporili Prešovský samosprávny kraj, Ministerstvo kultury i dziedzictva Poľskej republiky, Poľský inštitút v Bratislave a Veľvyslanectvo Poľskej republiky v SR.      

 

VIDEO

Galéria

Najnovšie akcie

Staršie akcie

Partneri