Iwona Jankowska-Kozak a Józef Franczak

9. 11. 2017 o 17:00 vernisáž výstavy Iwona Jankowska – Kozak a Józef Franczak

o 16:00 tlačová beseda

 

V Galérii Átrium vystavujú poľskí výtvarníci Iwona Jankowska – Kozak a Józef Franczak, ktorí prezentujú svoju tvorbu za posledných zhruba osem rokov. Na výstavu sa zmestilo 42 obrazov vytvorených akrylom. Obidvaja umelci absolvovali Lýceum  výtvarného umenia v Jaroslawe. Sú členmi Zväzu poľských výtvarných umelcov a grafikov v Rzeszove. Slovenskí diváci mali možnosť vidieť ich tvorbu na výstavách v Bardejove, Košiciach, Humennom, Svidníku a mali svoje obrazy aj na skupinovej výstave v Prešove. Zúčastnili sa na plenéroch v Bardejove aj do ma v Poľsku.

Iwona Jankowska – Kozak sa narodila v roku 1969 v Krosne. V Galérii Átrium predstavuje svoje krajiny a abstraktnú tvorbu. Inšpirovala sa prostredím svojho rodného Podkarpatského regiónu. Na jej plátnach často dominuje fialová a modrá farba, ktorú nachádza nielen v prírode ale aj v abstrakcii.

Zúčastnila sa v rámci cezhraničnej spolupráce na projektoch Umenie bez hraníc, Naša minulosť je našou budúcnosťou, Umenie mladého človeka. Cez projekt viedla tvorivé dielne pre deti, mládež a osoby s autizmom. Jej práce sa nachádzajú v zbierkach múzeí doma aj v zahraničí. Zúčastnila sa približne 130 kolektívnych a individuálnych výstav.

Józef Franczak sa narodil v roku 1963 v Strzyžove. Je tiež členom Spolku priateľov krásneho umenia v Przemyślu.

Jeho tematikou sú deti, ktoré zobrazuje v rôznych obdobiach, od detstva jeho rodičov cez vlastné detské roky. Necháva sa inšpirovať starými fotografiami a tak sa na jeho obrazoch objavujú aj dobové hračky a typické aktivity detí z tohto obdobia.

Jeho obrazy sa tiež nachádzajú v  mnohých zbierkach doma i v zahraničí. Často svoje diela venoval do rôznych charitatívnych aukcií. Zúčastňoval sa viacerých umeleckých súťaží. Má za sebou okolo 60 výstav doma aj v zahraničí. Tvoril tiež na plenéroch.

Výstava v Galérii Átrium potrvá do 6. decembra.

 Média - Iwona Jankowska-Kozak a Józef Franczak

Galéria

Partneri