Helmut Bistika - „Celebrity"

Vernisáž výstavy Helmut Bistika - „Celebrity"

       Helmut Bistika priniesol do Galérie Átrium svoje Celebrity. Na výstave s týmto názvom prezentuje portréty obyčajných ľudí, predovšetkým tváre svojich najbližších – otca, manželky, rodákov v Medzeva, ale aj obchodníkov či podobizne klientov z Domova sociálnych služieb Maják v obci Zdoba pri Košiciach.  Výstava potrvá do 27. marca.

       Bistika sa narodil v Medzeve. Vyštudoval drevársku priemyslovku v Liptovskom Hrádku a sociálnu prácu v Nitre. K výtvarnému umeniu sa dopracoval vlastným pričinením, je samouk, k tvorbe pričuchol medzi košickými výtvarníkmi, kde sa stretol s veľmi prajným prostredím.

       Venuje sa maľbe, grafike a tvorbe umeleckých objektov. Rád experimentuje s farbami a materiálmi, využíva výtvarnú techniku (asambláž), ktorá dáva obrazu priestorovú dimenziu. Je to kreatívny umelec  plný originálnych nápadov. Robí série obrazov a inštalácií na rôzne témy - anjeli, nemocnica. Aj pri vážnych témach si zachováva hravosť, abstrahuje a má rád zveličenie („nadsázku“).    

       Okrem výtvarnej tvorby organizuje a vedie kreatívne workshopy doma i v zahraničí, najmä v nemecky hovoriacich krajinách. Venuje sa deťom, mladým aj starým ľuďom či Rómom. Tvorí a aranžuje originálne výkladné skrine pre luxusné parfumérie, optiky a odevné predajne. V sociálnom zariadení Maják pre hluchoslepých a viacnásobne postihnutých dospelých  sa venuje arteterapii. Klienti tohto zariadenia pod jeho výtvarným vedením odkrývajú svoj vnútorný svet. Zároveň ho inšpirujú v jeho tvorbe. Ich tváre zvečnil na viacerých obrazoch, ktoré tvoria významnú časť výstavy Celebrity. Tieto diela Bistika vytvoril v rokoch 2005 – 2006, výstava obsahuje okolo 40 obrazov.

       Bistika vystavoval v Belgicku, Holandsku, Maďarsku a vo viacerých mestách na Slovensku. Pravidelne organizuje workshopy v Levoči a Vysokých Tatrách, kde mal tiež niekoľko výstav.

Média - Helmut Bistika

https://www.cassovia.sk/bistika/

Galéria

Najnovšie akcie

Staršie akcie

Partneri