Antonín Žižka - VÝBER Z FOTOARCHÍVU 1966 - 2018

 

Tlačová správa

Vernisáž výstavy Antonín Žižka - Výber z fotoarchívu 1966-2018

28. 3. 2019 o 17:00

Jubilujúci fotograf a hudobník Antonín Žižka pripravil pre milovníkov umenia výber zo svojho fotoarchívu, kde siahol do vyše 50-ročnej histórie. Návštevníci Galérie Átrium v Prešove poznajú jeho tvorbu z kolektívnych výstav, tentoraz - pri príležitosti jeho životného jubilea (75 rokov) - dostal priestor prezentoval sa samostatne. Výstava potrvá do 1. mája.

V autorovej tvorbe dominuje divadlo, ktoré bolo po dlhé roky jeho pracovným prostredím. Ako hudobník hral v PUĽS-e i v Divadle Jonáša Záborského (DJZ), spolupracoval s činohrou Ukrajinského národného divadla (dnes Divadlo Alexandra Duchnoviča). Mapoval ich život niekoľko desaťročí. Vzácne sú snímky, ktoré dokumentujú výstavbu novej budovy DJZ, či rekonštrukciu historickej budovy tohto divadla. Zvečnil mnohé inscenácie i herecké legendy. Výstava ponúka aj  portréty dievčat, ktoré sú ukážkou komerčnej tvorby, úchvatné sú jeho pohľady na krajinu a vybral tiež zábery zaujímavej architektúry, ktoré vznikli na služobných cestách po svete.

Antonín Žižka sa narodil v Strážnici na Južnej Morave, kde vznikli aj jeho prvé fotografie nafotené na známom folklórnom festivale. Po absolvovaní štúdia zameraného na hudobné nástroje sa ako vojak z povolania zamestnal v posádkovej hudbe v Bratislave a vo Vyškove na Morave. V dychovke hral na tubu, v sláčikovom orchestri na kontrabas, ovláda aj klávesové nástroje.

Po „odkrútení si“ 15-ročnej služby v armáde sa dostal do civilu a zúčastnil sa viacerých pracovných konkurzov. Vybral si PUĽS v Prešove, kde ho lákali zahraničné zájazdy. So súborom precestoval celú Európu, bol tiež v USA. Neskôr dostal „stopku“ vycestovať na Západ, dôvodom bola bratova emigrácia a prišli mu aj na ďalších príbuzných v zahraničí. Aj z toho dôvodu prijal ponuku hrať v orchestri DJZ.

Prvý fotoaparát (Pionier) dostal Žižka keď mal sedem rokov. Fotografoval ako nadšenec na zvitkový film, snímky si vyvolával sám doma v kúpeľni. Aby sa zdokonalil, učil sa od profesionálov. Až oveľa neskôr sa dostal k digitálu.

Jeho fotografie z jednotlivých predstavení sa dostali na plagáty, do novín, divadelných programov a boli súčasťou propagačných materiálov umeleckých súborov. Na výstave v Átriu sa nachádzajú aj fotky prešovských hereckých ikon, ako Kveta a Jozef Stražanovci, Marián Geišberg, Slavomír Benko, Štefan Senko, Júlia Korpášová či Elena Kušnierová. Vystavoval doma, tiež v Belgicku, Francúzsku, Nemecku, Poľsku a Maďarsku.

Média - Antonín Žižka

Galéria

Najnovšie akcie

Staršie akcie

Partneri