Alexander Hricov VÝBER Z TVORBY

Galéria Átrium 1. júna 2017

 

Prešovčan Alexander Hricov (1947) prichádza do Galérie Átrium s výstavou svojich fotografií, ktoré sú výberom z jeho celoživotnej tvorby. Preto je na výstave  veľa čierno-bielych fotografií, z ktorých sú niektoré upravené, nie však počítačovou technikou. Výstava vznikla pri príležitosti jeho tohtoročného životného jubilea.

S fotografovaním začínal vedľa svojho otca, keď ho v detstve fascinovalo vyvolávanie filmov  a fotografií doma v kúpeľni. Svoj prvý vlastný fotoaparát získal na vysokej škole na pôžičku. V tom čase sa venoval čierno-bielej fotografii. Počas štúdia na Vysokej škole dopravnej v Žiline založili spolu so spolužiakmi fotoskupinu Gama pri vysokoškolskom klube a niekoľko rokov ju aj viedol. Vo „Véčku“ vznikli aj niektoré fotografie prezentované na tejto výstave, hlavne z vystúpenia rôznych kapiel, ako Paľo Hammel, Marián Varga. Neskôr nafotil aj Petra Lipu či Petra Nagya.

Fotografia sa stala jeho celoživotnou záľubou. Zúčastňoval sa na rôznych súťažiach. Najviac sa venoval portrétom, fotografie tiež upravoval a hľadal v zobrazenom objekte duševné prežívanie. Niekoľko rokov robil aj reportážnu fotografiu, spolupracoval s vtedajšou Československou tlačovou agentúrou a niektorými týždenníkmi. V tomto období sa mu podarilo dostať do blízkostí spoločenských udalostí a nafotil rôzne osobnosti. Ale aj nenafotil – príbeh s Brežnevom.

Po návrate do Prešova  ho prijali do výberového krajského fotoklubu, zúčastňoval sa plenérov a venoval sa aj krajinárskej fotografii či detailu. Na jeho fotografiách sú aj zaujímavé pohľady na mesto Prešov. Obzvlášť fotogenickou mu bola Vratná dolina. Zaujímavé sú jeho fotografie na plátne, ktoré pôsobia ako obrazy.

Na výstave k svojmu životnému jubileu predstavuje aj fotoportréty významných slovenských hudobníkov. Síce v podstate rovesníkov, ale jednotlivé zábery oddeľujú desaťročia...

Výstava v galérii Átrium potrvá do 15. augusta.

 

Média - Alexander Hricov

Galéria

Partneri